WUDC 2013: The Break

Datum: Jan 1st, 2013
By
Category: international, Turniere

wudc_berlinIt took until after midnight that the WUDC 2013 break coul be announced in Berlin. The CA-team took its time to sort out which 100 (!) judges broke into the break knockout rounds. Especially, they had to handel the new 48-team break for the first time which lets 16 teams break into octo-finals directly and sends 32 more teams into mock-octos (read here what that is).

In the following we provide you the breaks and tab positions at WUDC 2012 after the nine preliminary rounds. Note that due to the WUDC constitution, unlike as at Euros, there is no double break. Thus, the two ESL teams that broke in the open break to not break in “their” language category as for the two EFL teams that made it into the ESL break. As we here, this issue was discussed in council today but a proposal from the Netherlands to change this and allow for a double break did not find a majority.

Open Break

Open ESL Team Points
. 1 ULU A 24 Pam Cohn Catherine Murphy
. 2 Sydney B 22 Paul Karp Dominic Bowes
. 3 UCD L&H A 22 Christine Simpson Mark Haughton
. 4 Cambridge A 22 Rebecca Meredith Ashish Kumar
. 5 Sydney A 21 Daniel Swain Elle Jones
. 6 Auckland A 21 Ben Milsom Stephanie Thompson
. 7 Queensland A 21 Kristen Price Anthony Smith
. 8 Monash A 20 Chris Bisset Madeline Schultz
. 9 Oxford A 20 Clive Eley Nathaniel Ware
. 10 Melbourne A 20 Daniel Golder Tim Blair
. 11 Aberystwyth A 20 Ollie Newlan Roberto Sarrionandia
. 12 St Andrews A 20 Ben Adams Alex Don
. 13 Witwatersrand A 20 Michael Macklin Christopher Wood
. 14 NU Singapore A 20 Robin Teo Imran Rahim
. 15 1 IIU Malaysia A 20 Syed Saddiq Syed Abdul Rahman Arinah Najwa Ahmad Said
. 16 Wellington A 19 Richard D’Ath Seb Templeton
. 17 Yale B 19 Michael Barton Andrew Connery
. 18 Harvard A 19 Josh Zoffer Coulter King
. 19 Oxford B 19 Matthew Handley Natasha Rachman
. 20 Durham A 19 Benjamin Dory Simon Tunnicliffe
. 21 Harvard C 19 Martin Kiik Ben Sprung-Keyser
. 22 Yale C 19 Sesenu Woldemariam Zach Bakal
. 23 Cambridge B 19 Freddy Powell Jei Wei
. 24 Otago A 19 Alec Dawson Kieran Bunn
. 25 Otago B 19 John Brinsley-Pirie Kurt Purdon
. 26 New South Wales B 19 Angela Kintominas Ben Williams
. 27 Harvard B 19 Julia Clark William Ryan
. 28 Yale A 18 Maxwell Dovala Ben Kornfeld
. 29 McGill A 18 Emma O’ Rourke Friel Sarah Balakrishnan
. 30 TCD Phil A 18 John Engle Adam Noonan
. 31 UCD L&H B 18 Michael O’Dwyer Hannah Lucey
. 32 Queensland C 18 Helena Obermair Thomas Ashby
. 33 Stanford A 18 Andrew Suciu Emma Pierson
. 34 Queensland B 18 Emily Chalk Alex O’Hara
. 35 Queen’s University A 18 William Gibson Kaya Ellis
. 36 Griffith A 18 Jessica Musulin Josh Taylor
. 37 UCC Phil A 18 Barry O’Gorman Gearóid Wrixon
. 38 Monash C 18 Stephen Moore Nicole Franklin
. 39 Bristol A 18 Alice Coombes-Huntley Imogen Parkes
. 40 New South Wales C 18 Pramudie Gunaratne Justin Chan
. 41 Princeton A 18 Matthew Arons Daniel Lewis
. 42 UBC A 18 Kaja Marinic Vivian Dong
. 43 LSE A 18 Yuan Yang Jonathan Kay
. 44 Glasgow B 18 Graeme Cowie Duncan Crowe
. 45 Bates A 18 Ben Smith Catherine Djang
. 46 Otago C 18 Paul Hunt Alice Sowry
. 47 2 Galatasaray A 18 Engin Arıkan Akın Egemen
. 48 Monash B 17 Nita Rao James Beavis

ESL Break

ESL EFL Team Points
. 1 Leiden A 17 Daan Welling Karin Merckens
. 2 Leiden C 16 Rogier Baart Senna Maatoug
. 3 Yonsei Underwood A 16 SungRyul Park YoonJi Ko
. 4 RRIS A 16 Ben Gladnikoff Alon van Dam
. 5 Tel Aviv A 16 Alon Cohen Ro’ee Levy
. 6 Maastricht A 16 Caspar Kaiser Eduardo Villamor Martinez
. 7 Belgrade B 15 Tijana Mijalkovic Goran Jankuloski
. 8 DLSU A 15 Ira Gayll C. Zamudio Mark Joseph D. Escay
. 9 BBU Romania A 15 Radu Cotarcea Octav Buta
. 10 Tel Aviv B 15 Yael Bezalel Oren Danieli
. 11 Roosevelt A 15 Bas Tonissen Bionda Merckens
. 12 Erasmus B 15 Marco Voormolen Jeroen Heun
. 13 BBU Romania B 15 Calin Muresanu Ioana Stupariu
. 14 BRAC Bangladesh A 15 Ratib Mortuza Ali Aaqib Farhan Hossain
. 15 1 Moscow IPT A 15 Ustinov Dmitry Chekmarev Alexey
. 16 2 Zagreb A 15 Stella Braje Nika Jelaska

EFL Break

EFL Team Points
. 1 Singidunum A 14 Dino Ibisbegovic Marija Simic
. 2 Gadjah Mada A 14 Erwina Salsabila Novelisa Wirid
. 3 Atma A 14 Cindy Fransisca Sutardi Davin Susanto
. 4 Arts Belgrade A 14 Damjan Ilic Predrag Tanackovic
. 5 Porto A 13 Tiago Vieira Laranjeiro Ary Ferreira da Cunha
. 6 Belgrade A 13 Mladen Suleic Viktor Prlja
. 7 Bauman A 13 Pavel Kaskuba Anna Miritskaya
. 8 Belgrade C 13 Djordje Jovicevic Stefan Milic
. 9 EKU Tübingen A 13 Nikos Bosse Konrad Gütschow
. 10 Megatrend Belgrade A 13 Selena Torlakovic Marija Maksimovic
. 11 Ss. Cyril and Methodius A 13 Lazar Pop Ivanov Georgi Velkovski
. 12 ALU Freiburg A 13 Johannes Samlenski Jannis Benedikt Limperg
. 13 Pristina A 13 Ardi Shatri Erblin Hoxha
. 14 Tokyo A 13 Toshinari Ishikawa Kuwa Inokuchi
. 15 Bucharest A 12 Radu Tiganas Serban Pitic
. 16 Lund A 12 Emilia Carlquist Anders Aldvin
Print Friendly, PDF & Email
Schlagworte: , , ,

Follow Achte Minute





RSS Feed Posts, RSS Feed Comments
Help for mobile version

Credits

Powered by WordPress.

Our Sponsors

Hauptsponsor
Medienpartner